Pacjent w świetle swojej opinii
Świadczone usługi powinny być w najwyższym stopniu profesjonalne, co nie tylko pozwoli na zjednanie sobie osób dotychczas korzystających z danych usług, ale także wesprze proces rekomendacji. Zasada ta działa także w obrębie usług medycznych. Badania opinii pacjentów pozwalają na wychwycenie znaczenia opinii na możliwości wzrostu danej placówki, firmy.
Opinia pacjenta ma znaczenie
Podejmując pracę z ludźmi należy pamiętać o właściwym procesie komunikacji, który powinien skupiać się tak na zrozumiałym komunikacji skierowanym do odbiorcy, jak i zrozumiałej informacji zwrotnej. W obrębie badań opinii pacjentów można powiedzieć, iż:
- opinia pozwala na zapoznanie się z satysfakcja pacjentów;
- umożliwiają one dostosowanie swoich działań do konkretnych potrzeb;
- wskazują idee, które warto podtrzymywać i dalej rozwijać.
Właściwie odczytując pozyskane dane można nie tylko wesprzeć proces wzrostu, ale przede wszystkim utrzymywać pozytywne relacje z odbiorcami świadczonych usług.
Obok opinii pacjentów są opinie ich bliskich
Jeśli chodzi o rynek medyczny nie tylko ważny jest głos pacjentów, ale także ich bliskich. Każda z tych grup ma zdolność rekomendacji świadczonych usług innych bądź ich odradzania skorzystania z nich. Przy czym ludzie mają większą tendencję do zaangażowanego dzielenia się negatywnymi doświadczeniami. W tym kontekście warto pamiętać, że komunikacja z konsumentem przebiega na dwóch poziomach:
- racjonalnym – odnosi się do tego, co jest mówione;
- emocjonalnym – w obrębie zachodzących stosunków między usługodawcą a odbiorcą (a w tym: emocje, role, nastawienia).
Tematy warte zrozumienia
Pozyskane opinie w procesach badawczych mają w pozytywny sposób wzmocnić podejmowane decyzje oraz zwiększyć ich skuteczność. Mówiąc o usługach medycznych należy pamiętać, iż:
- odnoszą się one do zdrowia społeczeństwa;
- są ważne dla każdego członka społeczeństwa;
- powinny mieć na uwadze dobro pacjentów i lekarzy.
Realizowane badania opinii pacjentów mogą dostarczyć informacje zarówno o panującej atmosferze w placówce, ale także sposobu komunikacji z pacjentem, realizowanych potrzeb, otwartości na innowacje czy poziomu empatii.
Wsłuchać się w głos pacjentów…
Dzięki szerokiej gamie tematów podejmowanych w procesach badawczych poprawia się prowadzoną działalność w różnych jej aspektach. Mając na uwadze wzrastające wymagania pacjentów z wykorzystaniem badań opinii pacjentów można udoskonalać dotychczasowe pozytywne sytuacje, eliminować te negatywne oraz wprowadzać spodziewanych się przez pacjentów nowości.