Masz problemy z nerkami? Unikaj tych produktów
Nasze nerki są niezbędne do życia. Dlatego ważne jest, aby o nie dbać. Zrównoważona dieta jest niezbędna poprzez ograniczenie spożycia niektórych rodzajów żywności, zwłaszcza białek i bardzo słonych pokarmów.
Nerki są narządami o kluczowym znaczeniu, podobnie jak serce i płuca. Ich podstawową funkcją jest usuwanie niektórych odpadów wytwarzanych przez organizm lub pochodzących z diety, w tym mocznika, powstającego w wyniku trawienia białek, kreatyniny z komórek mięśniowych, kwasu moczowego i innych toksyn.
Nerki pełnią również inne funkcje:
- bilansują minerały potrzebne organizmowi, takie jak potas, sód i wapń z pożywienia...;
- utrzymują równowagę wodną naszego ciała poprzez produkcję moczu;
- produkują hormony, enzymy i witaminy.
Aby zadbać o swoje nerki i zapobiec chorobom nerek, które prowadzą do przewlekłej niewydolności nerek, zaleca się stosowanie zdrowej i zbilansowanej diety, regularne nawadnianie organizmu w ciągu dnia oraz uprawianie aktywności fizycznej, z których wszystkie są sposobami zapobiegania nadwadze i otyłości, czynnikom ryzyka chorób nerek. Należy również ograniczyć spożycie soli, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia wysokiego ciśnienia krwi, które sprzyja chorobom nerek. Należy również ograniczyć spożycie białek i lipidów, ponieważ te makrocząsteczki są filtrowane przez nerki. Nadmiar tych składników odżywczych może przeciążyć ten organ filtrujący. Aby zapobiec powstawaniu kamieni nerkowych, zaleca się ograniczenie spożycia cukru, a w szczególności fruktozy rafinowanej, oraz napojów bezalkoholowych, które zakwaszają mocz, co sprzyja tworzeniu się kamieni nerkowych. Jeśli martwisz się o swoje nerki udaj się do lekarza, który może zlecić odpowiednie badania kontrolne oraz przepisać ereceptę.
Jakie produkty szkodzą nerkom?
- Jaja
Jajka są pokarmem kwasotwórczym, podobnie jak mięso i ser. Zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej sprzyjają powstawaniu kamieni nerkowych. Im mniej kwasotwórczych pokarmów spożywasz, tym mniej prawdopodobne jest, że znajdziesz kwas w moczu i tym mniej jest materiału do tworzenia kamieni.
- Alkohol
Nadmierne spożycie alkoholu jest szkodliwe dla nerek. Napoje alkoholowe podnoszą ciśnienie krwi, co sprzyja rozwojowi niewydolności nerek.
- Cukier
Rafinowane cukry przemysłowe, takie jak te znajdujące się w pieczywie przemysłowym, obciążają trzustkę i nerki. Żywność bogata w cukry rafinowane również sprzyja rozwojowi kamieni nerkowych
- Ciemna czekolada
Ciemna czekolada jest bogata w szczawian wapnia. Większość kamieni moczowych jest tworzona przez szczawian wapnia. Aby zapobiec powstawaniu kamieni moczowych, ogranicz spożycie ciemnej czekolady i innych pokarmów bogatych w szczawiany wapnia w mniejszym stopniu: rabarbaru, orzechów ziemnych, orzechów włoskich, migdałów, szpinaku, szparagów itp.
- Czerwone mięso
Nadmierne spożycie białek, a zwłaszcza czerwonego mięsa prowadzi do nadmiaru mocznika lub fosforu, co zwiększa obciążenie nerek. Idealnie, lepiej nie przekraczać spożycia 70 do 100 gramów białka dziennie, dając pierwszeństwo białego mięsa, jaj i produktów mlecznych. Im większe spożycie białek zwierzęcych (mięso, ryby, jaja, itp.), tym większe wydalanie wapnia z moczem i tym większe ryzyko wystąpienia kamieni moczowych.
- Kawa
Nadmierne spożycie kawy podnosi ciśnienie krwi poprzez stymulację układu krążenia. Wysokie ciśnienie krwi jest czynnikiem ryzyka niewydolności nerek.
- Cola
Dwie szklanki coli dziennie podwajają ryzyko rozwoju niewydolności nerek. Coca-Cola zawiera kwas fosforowy. Wysoki poziom kwasu fosforowego jest znany z tego, że upośledza funkcjonowanie nerek i sprzyja powstawaniu kamieni nerkowych. Ogólnie rzecz biorąc, wykazano, że spożycie sody wiąże się ze zwiększonym ryzykiem rozwoju przewlekłej choroby nerek.
- Ser kozi
Kozi ser, podobnie jak inne produkty mleczne, jest pokarmem zakwaszającym. Dieta kwaśna może być szkodliwa dla nerek, które muszą przystosować się do zwiększonego wydalania kwasów w celu utrzymania równowagi kwasowo-zasadowej. Z drugiej strony, pokarmy alkaliczne (głównie owoce i warzywa) pomagają oczyścić nerki i układ moczowy.
- Sól
Spożywana w nadmiarze sól podnosi ciśnienie krwi, co prowadzi do postępującego stwardnienia naczyń nerkowych. Wysokie ciśnienie krwi i cukrzyca są głównymi przyczynami niewydolności nerek, choroby nerek, która prowadzi do pogorszenia ich zdolności filtracyjnych. Zaleca się spożywanie maksymalnie 5g soli dziennie.