Do kogo trafiają ankiety online?
Szybkim sposobem na przeprowadzenie badania jest skorzystanie z ankiet online, na które odpowiedzi przesyłane są przez Internet. Osoby niezaznajomione ze specyfiką ich tworzenia mogą jednak obawiać się, czy informacje uzyskane na ich podstawie będą wiarygodne. Do kogo więc trafiają ankiety online oraz jak upewnić się, że będzie to odpowiednia grupa osób?
Jak przeprowadza się ankiety online?
Do realizacji badań marketingowych i rynkowych przez Internet służą gotowe platformy, takie jak choćby Badanie-Opinii.pl. Pozwala ona nie tylko na intuicyjne i szybkie stworzenie kwestionariusza do ankiet online, ale również bardzo precyzyjne wskazanie, do kogo mają być one rozsyłane. Respondenci są bowiem podzieleni ze względu na szereg kryteriów takich jak:
- dane demograficzne, w tym wiek, miejsce zamieszkania oraz zarobki na jednego członka rodziny,
- sytuacja rodzinna, w tym liczba osób w gospodarstwie domowym oraz decyzyjność w sprawie zakupów,
- praca, w tym status zawodowy,
- zwyczaje zakupowe, w tym odwiedzanie galerii handlowych lub aptek,
- styl życia, w tym zainteresowanie odbywaniem podróży zagranicznych lub sposobami spędzania wolnego czasu,
- użytkowane urządzenia, w tym, posiadanie sprzętów takich jak laptop lub smartfon.
Oznacza to, że ankiety online nie trafiają do osób przypadkowych, a do bardzo precyzyjnie określonej grupy respondentów i to na podstawie szeregu różnych kryteriów. Dzięki temu zlecający ma pewność, że uzyskane wyniki są wiarygodne i na ich podstawie można podejmować określone działania strategiczne.
Do jak dużej grupy osób można skierować ankiety online?
W przypadku panelu badawczego Badanie-Opinii.pl tworzy ją ponad 150 tys. osób. Zazwyczaj jednak próba badawcza do której rozsyła się ankiety online to kilkuset panelistów, zazwyczaj od 300 do 1000. Wynika to z faktu, że takie grupy są reprezentatywne, pozwalają bowiem w przybliżeniu opisać całość populacji, nawet pomimo względnie niewielkiego jej wycinka. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby zleceniodawca określił mniejszą lub większą próbę i w przypadku strony Badanie-Opinii.pl ma taką możliwość.
Jak długo pozyskuje się odpowiedzi na kwestionariusze?
Nawet jeśli próba do ankiety online wynosi kilkaset osób, czas uzyskiwania odpowiedzi na pytania jest naprawdę krótki i zazwyczaj wynosi zaledwie dobę. To ogromna zaleta dla zleceniodawców, bowiem dzięki szybkiemu uzyskiwaniu wyników mogą oni niemalże od razu wyciągnąć odpowiednie wnioski i wdrożyć stosowne strategie działania.
Jak widać ankiety online trafiają do precyzyjnie dobranych grup osób, zgodnie z potrzebami zleceniodawcy. Jeśli ma on problemy ze wskazaniem grupy docelowej do takiego badania, może skorzystać również z pomocy ekspertów Centrum Badawczo-Rozwojowego Biostat®, którzy odpowiadają za platformę Badanie-Opinii.pl.